blog image

Platin Takılar

21/04/2022

Platin, sadece zenginlerin karşılayabildiği bir metal olmaktan uzun bir yol kat etti, orta sınıf müşteriler için bile karşılanabilir hale geldi. Hem endüstri uzmanları hem de mücevher perakendecileri artık platin takıların münhasırlığı hakkındaki fikirlerini değiştiriyor; özellikle trendin metropollerden ülkenin diğer kesimlerine de yayılmasından. Platinum Guild International (PGI Güney Afrikalı platin üreticileri ve rafinerileri tarafından desteklenen bir endüstri kuruluşu olan), platin takı bu takvim yılında % 35'in üzerinde büyümeye hazırlanıyor. Sektör, 2000 yılında 2 üretici ve 15 perakendeciden bugün itibariyle 17 üretici ve 800'ün üzerinde perakendeciye büyüdü.
Mücevher kutunuzu platinle süslemeyi planlıyorsanız, işte bilmeniz gereken birkaç şey.
Yatırım Olarak Pırlanta
Yatırım olarak platin takı almayı planlıyorsanız, tekrar düşünün. Platin tüketimi, yükselişte olmasına rağmen, hala ülkede altın ve elmas kadar popüler değil. Halihazırda altın tüketimi yaklaşık 850 ton iken, platin tüketimi buna kıyasla sadece 40 ton civarındadır. Bu nedenle, yatırım açısından platin almayı planlıyorsanız, pazar henüz bunun için yeterince olgun görünmüyor. İnsanlar yatırım olarak altını almak isterlerse mücevher, bar, bisküvi veya madeni para arasından seçim yapabilirler. Ancak platinle, diğer seçeneklerin hiçbiri hazır olmadığından, insanlar yalnızca mücevher almaya mecburdur.
Sertifikasını Kontrol Edin!
Herhangi bir değerli metal için ödediğiniz fiyat, doğrudan saflığıyla ilgilidir. Metalin saflığı ve türü bir ayırt edici özellik ile tanımlanır. Platin özellikleri farklı ülkelerde farklı şekilde gösterilir. Örneğin, Hindistan'daki platin mücevherler % 95 saflığı ifade eden bir Pt950 işareti ile damgalanmıştır. Kurcalamaya dayanıklı kalite güvence kartlarına dikkat ettiğinizden emin olun. Bunun yanı sıra, her bir mücevher parçasının üzerinde, parçanın üreticisini belirtmek için üzerine damgalanmış bir Benzersiz Kimlik Numarası vardır.
Mücevher Metali Olarak Platin
Platinle ilgili en yaygın yanılgılardan biri, değeri hakkındaki genel anlayıştır. Müşterilerimizin çoğu, özel platin kreasyonlar için fiyat teklifi istedi ve maliyet karşısında şok olmuştur. Platin, genellikle piyasadaki en pahalı mücevher metalidir. Bazı durumlarda, ekonomiye bağlı olarak gram ağırlığına göre altından daha yüksek fiyatlandırılır. Özel bir platin kreasyonu arıyorsanız, daha pahalıya mal olacağını tahmin etmelisiniz. Tipik bir platin özel yapım teklifi 1000 $ 'dan başlar.
Değerli bir metal olmasının yanı sıra, platinin özelleştirme açısından maliyeti de metalle başa çıkmak için gereken uzmanlık nedeniyle haklı çıkar. Altın ve gümüşten daha yüksek ısı gerektirir ve platin dökümleri üretmek için genellikle özel ekipman gerekir. Sonuç olarak, bu, işçilik maliyetleri nedeniyle özel yaratımın nihai fiyatını artırır.
Fiyat Unsuru
Ücretlendirme, bir mücevher parçasının yapımında yer alan emek için ödemeniz gereken miktarı ifade eder. Genellikle işçilik ücretleri, mevcut platin fiyatının bir yüzdesidir. Bu ücretler normalde altından daha yüksektir. Bu nedenle, satın aldığınız platin takıların fiyatı ne kadar yüksekse, yapım ücretleri de o kadar yüksek olacaktır. Altın fiyatları her gün piyasa oranına göre değişmektedir. Bu oranlar o gün çoğu kuyumcu tarafından görüntülenir. Bununla birlikte, platin söz konusu olduğunda standart bir fiyatlandırma yoktur. Eskiden 2002-03'e kadar sabit bir fiyattan satılırdı, ama şimdi her kuyumcunun günlük fiyatı % 4-5 arasında değişiyor. Bu, fiyatı hesaplamayı oldukça zorlaştırır.
Paranın karşılığını almanın en iyi yolu, işçilik ücretlerini ve metalin fiyatlandırmasını ayrı ayrı kontrol etmektir. Bazı perakendecilerin platin fiyatlarını düşürdüğü ve işçilik ücretlerini artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle, en iyi teklifi aldığınızdan emin olmak için platin almadan önce fiyatları karşılaştırmak mantıklıdır.