blog image

Altın Takıların Bakımı

21/04/2022

Altın takılar, insanların çokça tercih ettiği takı çeşitleri arasında bulunmaktadır. Altın takılar kimyada AU sembolü ile gösterilen parlak sarı ve yumuşak dokuda olan bir elementtir. Altın parlak sarı bir renge sahip olması, asitlere karşı dayanıklı olması, kolay işlenebilmesi ve doğada serbest bir şekilde var olması gibi özellikler altının sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu doğrultuda insanların tarih boyunca altına karşı ilgi duyduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple altın takılar diğer takı türlerine göre daha fazla tercih edilmektedir. Altın takıların fazla bir şekilde tercih edilmesi altın takıların bakımı ile ilgili bilgi arayan insanların da artmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda altın takıları bakımı ile ilgili aşağıdaki bilgileri sıralayabilmemiz mümkündür.


Altın Takıların Bakımı ile İlgili İpuçları


Altın genellikle temel maden olarak aksesuarlarda kullanılmaktadır. Bu sebeple altın takı bakımı ile ilgili pek çok durum dikkate alınmalıdır. Altın takıda taş kullanılıp kullanılmaması ve seçilen taşın özellikleri gibi çeşitli parametreye bağlı olarak altın takı bakımının farklılık gösterebileceğini söyleyebiliriz. Bu hususta altın kullanılarak üretilen takının bakımını yapmadan önce diğer mücevher bakım noktalarına göz atmış olmanız da büyük bir önem taşımaktadır. Örneğin pırlanta bakımı, inci aksesuar bakımı gibi konular ile ilgili bilgi sahibi olmanız altınlarınızı çok daha iyi bir şekilde koruyabilmenizi sağlamaktadır.  Altın takının üzerinde herhangi bir kir ya da yağ birikimi yoksa çeşitli kuyumculardan temin edebileceğiniz mücevher parlatıcı ile takınızın bakımını yapabilirsiniz. Bu parlatıcıyı yumuşak bir bez yardımı ile altın takınıza uygulayabilir ve takınızın parlamasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu işlemi sıklıkla yapmanız gerekmektedir. Düzenli olarak gerçekleştireceğin silme işlemi ile  altın takılarınızın ilk günkü parlaklıklarında kalmasını sağlayabilir ve göz kamaştırıcı takılara sahip olabilirsiniz.
Altın takılarınızda kir ve pas olmaması durumunda ne yapmanız gerektiğini konuştuk. Bunun yanı sıra takılarınızda kir ya da pas bulunuyorsa farklı bir yol izlemeniz gerekmektedir. Takılarınızda kir ve yağ birikiminden oluşan bir kirlenme gözünüze çarparsa ilk yapacağınız şey ılık su içerisine birkaç damla organik deterjan damlatmak olmalı. Elde ettiğiniz bu karışım takılarınızı temizlemeniz de en büyük yardımcınız olacaktır. Ayrıca, ılık su içerisine nemlendirici özellikli madde içermeyen sıvı sabun ya da şampuan da damlatabilir ve bu karışımı takılarınızın temizliğinde kullanabilirsiniz. Takılarınızda herhangi bir  renk değişikliği meydana gelmemesi için altın takı temizliği sırasında sıcak su kesinlikle kullanmamalısınız. Sıcak su altın takılarınızda soyulma ve renk solmaları meydana getirmektedir.  Altın kullanılarak üretilen mücevherlerini ılık su ve deterjandan oluşan solüsyonda 3 ile 5 dakika arasında bekleterek bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Bundan sonraki adımda ise bir fırça yardımı ile nazikçe altın takılarınızı fırçalayarak temizleme işlemini yapabilirsiniz. Dilerseniz altın takılarınızı temizlik solüsyonunu altı birim ılık su ve bir birim amonyak kullanarak temizleyebilirsiniz. Fırçalama işlemi sonrasında bol su ile durulanması ve nazik bir şekilde kurulayabilirsiniz. Bu şekilde ilk günkü ışıltısını koruyabilirsiniz.
Siz de bahsedilen yöntemleri kullanarak takılarınızı ilk günkü parlaklığına kavuşturabilirsiniz.


Kuyumcu Aracılığı ile Altın Takı Bakımı


Altın takılarınıza profesyonel bir kuyumcudan destek alarak da bakım yaptırabilirsiniz. Bu şekilde takılarınız çok daha profesyonel ve uzman eller yardımı ile temizlenmiş olur. Bu kapsamda Golden Planet Kuyumculuğun sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Yıllardır bu sektörde hizmetlerini sunmaya devam eden Golden Planet Kuyumculukta altın takılarınızı temizlettirebileceğiniz gibi yeni altın takılara da sahip olabilirsiniz. Ürünlerimiz ile hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.